Description
Chef & Sommelier innovates with his new “Handmanding” effect. Inspired by hand -made colorful cups, our Primary Handcraft collection, composed of unique cups, will allow you to create perfectly harmonious tables.
Home / Products /
QAR 28.89
We are here to support you
Get it delivered in 48-72 hours
7 days easy returns & refund
Chef & Sommelier innovates with his new “Handmanding” effect. Inspired by hand -made colorful cups, our Primary Handcraft collection, composed of unique cups, will allow you to create perfectly harmonious tables.
Data sheet
| Level | 35 cl |
|---|---|
| Certifications, Standards, Procedures | Food Contact |
| Diameter | 8.1 cm |
| Height | 10.2 cm |
| Environmental label | not applicable |
| Main strength 1 | Artisanal effect type “made-hand”. |
| Main strength 2 | Supports 2,000 industrial washer-glass cycles. |
| Main strength 3 | French made. |
| Main color | grey |
| Main material | glass |
| Detail of main material | crystalline glass |
| Range | PRIMARY HANDCRAFT |
| Percentage of biosourced and recycled | 30 |
| Sales argument | Eco Friendly Made in France |
| Terms of use | dishwasher safe |
| Weight | 175 g |
| Colour application technique | spray |
| Pricing Strategy | BEST |
Specific References
| EAN13 | 0883314846119 |
|---|