Description
Alaska seduced by its fine and very slender lines. The curve handle knife gives character to this range.
Home / Products /
QAR 11.70
We are here to support you
Get it delivered in 48-72 hours
7 days easy returns & refund
Alaska seduced by its fine and very slender lines. The curve handle knife gives character to this range.
Data sheet
| Certifications, Standards, Procedures | Food Contact |
|---|---|
| Length | 182 mm |
| Environmental label | not applicable |
| Main strength 1 | Fine and discreet covered. |
| Main strength 2 | Very brilliant. |
| Main material | stainless steel |
| Detail of main material | 18/10 |
| Range | ALASKA |
| Sales argument | Inox 18/10 |
| Terms of use | dishwasher safe |
| Weight | 40 g |
| Thickness | 3 mm |
| Finish | aged effect |
| Cast iron ? | Not wrought |
| Pricing Strategy | BEST |
Specific References
| EAN13 | 5413521208339 |
|---|