Description
Elegant steak knife with sleek lines. Note its MoV steel blade that offers great cutting performance.
Home / Products /
Elegant steak knife with sleek lines. Note its MoV steel blade that offers great cutting performance.
Data sheet
| Certifications, Standards, Procedures | Food Contact |
|---|---|
| Length | 22 cm |
| Environmental label | not applicable |
| Main strength 1 | Very good cutting performance. |
| Main strength 2 | Very contemporary design. |
| Main strength 3 | Matte black handle. |
| Main color | black |
| Main material | stainless steel |
| Detail of main material | 13Cr |
| Range | ALTO |
| Sales argument | Customizable |
| Detail of secondary materials | ABS |
| Secondary materials | plastic |
| Terms of use | dishwasher safe |
| Weight | 71 g |
| Length of knife | 10.8 cm |
| Finish | matt |
| Type of blade | plain coloured |
| Type of silk | full tang |
| Cast iron ? | Not wrought |
| Pricing Strategy | BETTER |
Specific References
| EAN13 | 3660020033692 |
|---|