Description
Wooden-handled knife with 3 brass rivets. Micro-serrated stainless steel blade.
Home / Products /
Wooden-handled knife with 3 brass rivets. Micro-serrated stainless steel blade.
Data sheet
| Certifications, Standards, Procedures | Food Contact |
|---|---|
| Length | 22.5 cm |
| Environmental label | not applicable |
| Main strength 1 | Full tang for greater resistance to wear. |
| Main strength 2 | 3 studs for an authentic style |
| Main material | stainless steel |
| Detail of main material | 13Cr |
| Range | LUPO |
| Sales argument | Customizable |
| Secondary materials | wood |
| Terms of use | dishwasher safe |
| Weight | 87 g |
| Length of knife | 10 cm |
| Finish | unrefined |
| Type of blade | micro-serrated |
| Type of silk | full tang |
| Cast iron ? | Not wrought |
| Pricing Strategy | BETTER |
Specific References
| EAN13 | 3660020009765 |
|---|