Description
Can be used to keep 8 litres of soup warm. Aluminium construction with granular-effect black epoxy coating. Removable stainless steel container and lid. Automatic thermostat. 70-95°C variator switch.
Home / Products /
QAR 820.05
We are here to support you
Get it delivered in 48-72 hours
7 days easy returns & refund
Can be used to keep 8 litres of soup warm. Aluminium construction with granular-effect black epoxy coating. Removable stainless steel container and lid. Automatic thermostat. 70-95°C variator switch.
Data sheet
| Capacity | 8 L |
|---|---|
| Certifications, Standards, Procedures | CE Food Contact |
| Depth | 345 mm |
| Length | 345 mm |
| Height | 360 mm |
| Environmental label | not applicable |
| Main strength 1 | Ideal for buffets. |
| Main strength 2 | For self-service. |
| Main color | black |
| Main material | aluminium |
| Power | 475 W |
| Power supply | 230V |
| Type of cooking | electric |
| Weight | 5440 g |
| Pricing Strategy | BEST |
Specific References
| EAN13 | 3325980001395 |
|---|