Description
The classic design of Anser makes it ideal for any style of table. The cutlery par excellence for hire companies and caterers.
Home / Products /
QAR 22.02
We are here to support you
Get it delivered in 48-72 hours
7 days easy returns & refund
The classic design of Anser makes it ideal for any style of table. The cutlery par excellence for hire companies and caterers.
Data sheet
| Certifications, Standards, Procedures | Food Contact |
|---|---|
| Length | 22.5 cm |
| Environmental label | not applicable |
| Main strength 1 | Classic design. |
| Main strength 2 | Good value for money. |
| Main strength 3 | Extensive range |
| Main material | stainless steel |
| Detail of main material | 18/10 |
| Sales argument | Inox 18/10 |
| Terms of use | dishwasher safe |
| Weight | 98 g |
| Thickness | 2.5 mm |
| Finish | mirror polish |
| Cast iron ? | Not wrought |
Specific References
| EAN13 | 5413521670129 |
|---|