Description
Pump dispenser with stainless steel double-wall insulation. This very durable product will look the part at many buffet events. Pours by means of a simple press on the lid. A plastic handle enables simpler transport.
Home / Products /
QAR 252.00
We are here to support you
Get it delivered in 48-72 hours
7 days easy returns & refund
Pump dispenser with stainless steel double-wall insulation. This very durable product will look the part at many buffet events. Pours by means of a simple press on the lid. A plastic handle enables simpler transport.
Data sheet
| Level | 250 cl |
|---|---|
| Certifications, Standards, Procedures | Food Contact |
| Diameter | 15 cm |
| Height | 36 cm |
| Environmental label | not applicable |
| Shape | round |
| Main strength 1 | Very large-capacity jug. |
| Main strength 2 | Simple service by simply pressing on the lid. |
| Main material | stainless steel |
| Detail of main material | 18/0 |
| Sales argument | Customizable |
| Secondary materials | plastic |
| Weight | 1660 g |
| Finish | brushed |
| Type of insulation | double-walled stainless steel |
| Pricing Strategy | GOOD |
Specific References
| EAN13 | 3660020015490 |
|---|