Description
Thickness between 2.5 and 3 mm depending on the size. Indication of capacity and diameter on the handle. Hook. Curved handle for greater strength.
Home / Products /
QAR 117.60
We are here to support you
Get it delivered in 48-72 hours
7 days easy returns & refund
Thickness between 2.5 and 3 mm depending on the size. Indication of capacity and diameter on the handle. Hook. Curved handle for greater strength.
Data sheet
| Level | 100 cl |
|---|---|
| Certifications, Standards, Procedures | Food Contact |
| Diameter | 16 cm |
| Length | 55.5 cm |
| Environmental label | not applicable |
| Main strength 1 | Very thick: strength. |
| Main strength 2 | Easy to clean. |
| Main material | stainless steel |
| Terms of use | dishwasher safe |
| Weight | 624 g |
| Thickness | 3 mm |
| Length of handle | 45 cm |
| Pricing Strategy | BETTER |
Specific References
| EAN13 | 3660020037829 |
|---|