Description
KARBON shines as if carved in the heart of a star. Just black matter sprinkled with crystalline specks.
Home / Products /
QAR 14.11
We are here to support you
Get it delivered in 48-72 hours
7 days easy returns & refund
KARBON shines as if carved in the heart of a star. Just black matter sprinkled with crystalline specks.
Data sheet
| Certifications, Standards, Procedures | Food Contact |
|---|---|
| Diameter | 12.5 cm |
| Height | 2 cm |
| Environmental label | not applicable |
| Shape | round |
| Main strength 1 | Very durable |
| Main strength 2 | Retains heat. |
| Main strength 3 | It is non-porous and does not absorb grease, odours or bacteria and ensures perfect hygiene. |
| Main strength 4 | The smooth glaze makes cleaning easy and fast. |
| Main color | black |
| Main material | porcelain |
| Detail of main material | glazed |
| Range | KARBON |
| Sales argument | Stackable |
| Terms of use | dishwasher safe |
| Type of cooking | microwave salamander |
| Weight | 0.15 kg |
| Finish | iridescent |
| Number of imprints | 1 empreintes |
| Chipping guarantee | Without warranty |
| With lid ? | Without cover |
| With handle(s) ? | Without handle |
| Pricing Strategy | BEST |
Specific References
| EAN13 | 6294009427430 |
|---|
The RAK collections have been developed using
cutting-edge technology, and as such are capable of withstanding intensive use as well as thermal and
mechanical shocks common within the catering profession. The products offer long-term resistance to the
heat of traditional ovens or microwaves, without losing the shine of
their enamel or the detail of their decorations.