Description
Non-woven, durable and very absorbent material. Looks and feels like fabric. One embossed side and one smooth side for wiping.
Home / Products /
QAR 33.34 Original price was: QAR 33.34.QAR 22.67Current price is: QAR 22.67.
We are here to support you
Get it delivered in 48-72 hours
7 days easy returns & refund
Non-woven, durable and very absorbent material. Looks and feels like fabric. One embossed side and one smooth side for wiping.
Data sheet
| Certifications, Standards, Procedures | Food Contact |
|---|---|
| Length | 40 cm |
| Breadth | 40 cm |
| Environmental label | FSC OK Compost |
| Customer packaging | 60 pièces |
| Shape | square |
| Main strength 1 | Looks great on the table. |
| Main strength 2 | Various colours available. Ability to mix the colours on the table. |
| Main color | red |
| Main material | non-woven |
| Range | AIRLAID |
| Sales argument | Customizable Eco Friendly |
| Weight | 541 g |
| Thickness | 55 g/m² |
| Pricing Strategy | BEST |
Specific References
| EAN13 | 7321011404513 |
|---|
QAR 11.36 Original price was: QAR 11.36.QAR 2.16Current price is: QAR 2.16.
QAR 47.44 Original price was: QAR 47.44.QAR 14.71Current price is: QAR 14.71.
QAR 113.40 Original price was: QAR 113.40.QAR 35.15Current price is: QAR 35.15.