Description
Ideal for lifting pizza dough or for any other application resting on a 60 x 40 cm crate. Stackable with and without lid, significant height stacking capacity. Flat bottom with no overlap, easy cleaning.
Home / Products /
QAR 116.55
We are here to support you
Get it delivered in 48-72 hours
7 days easy returns & refund
Ideal for lifting pizza dough or for any other application resting on a 60 x 40 cm crate. Stackable with and without lid, significant height stacking capacity. Flat bottom with no overlap, easy cleaning.
Data sheet
| Level | 15 L |
|---|---|
| Certifications, Standards, Procedures | Food Contact HACCP |
| Length | 60 cm |
| Height | 9 cm |
| Breadth | 40 cm |
| Environmental label | not applicable |
| Shape | rectangular |
| Main strength 1 | Easy storage and conservation of pastries. |
| Main strength 2 | Stackable with or without lid. |
| Main color | white |
| Main material | plastic |
| Detail of main material | high-density polyethylene (HDPE) |
| Sales argument | BPA Free Customizable Made in France Stackable |
| Weight | 1280 g |
| Outside height | 9 cm |
| Outside width | 40 cm |
| Inside width | 35.5 cm |
| Inside height | 8 cm |
| Inside length | 55.5 cm |
| Outside length | 60 cm |
| With lid ? | Without cover |
| Type of case and bin bottom | full bottom |
| Type of partition | full sides |
| Stackable ? | not nestable stackable |
| Pricing Strategy | BEST |
Specific References
| EAN13 | 3100411794219 |
|---|
Differentiate between your containers with the 2 sizes, 3 heights and 6 colours to choose from in our range