Description
The butcher’s feuille to cut lamb chops, veal, pork and all game. The heavier the tool, the less the effort needed to make a good cut.
Home / Products /
QAR 1,165.50
We are here to support you
Get it delivered in 48-72 hours
7 days easy returns & refund
The butcher’s feuille to cut lamb chops, veal, pork and all game. The heavier the tool, the less the effort needed to make a good cut.
Data sheet
| Certifications, Standards, Procedures | Food Contact |
|---|---|
| Length | 26.5 cm |
| Height | 2.2 cm |
| Breadth | 25.5 cm |
| Environmental label | not applicable |
| Main strength 1 | Heavy, for less cutting effort. |
| Main strength 2 | Product guaranteed for life |
| Main color | black |
| Main material | stainless steel |
| Sales argument | Made in France |
| Detail of secondary materials | thermoplastic |
| Secondary materials | plastic |
| Weight | 1575 g |
| Length of knife | 14 cm |
| Blade material | stainless steel |
| Sleeve material | thermoplastic |
| Pricing Strategy | BEST |
Specific References
| EAN13 | 3118580359153 |
|---|