Description
It’s clean, simple styling is straight from Scandinavia. The pieces are a plain colour on the outside with an imitation wood interior. Can be used as a table basket or bowl.
Home / Products /
QAR 86.42
We are here to support you
Get it delivered in 48-72 hours
7 days easy returns & refund
It’s clean, simple styling is straight from Scandinavia. The pieces are a plain colour on the outside with an imitation wood interior. Can be used as a table basket or bowl.
Data sheet
| Certifications, Standards, Procedures | Food Contact |
|---|---|
| Length | 17.6 cm |
| Height | 5.5 cm |
| Breadth | 10.8 cm |
| Environmental label | not applicable |
| Shape | rectangular |
| Main strength 1 | Lightweight and robust |
| Main strength 2 | Easy care |
| Main color | white |
| Main material | melamine |
| Weight | 218 g |
| Secondary colors | beige |
| Pricing Strategy | BEST |
Specific References
| EAN13 | 4004133845558 |
|---|