Description
High output when preparing purées, compotes, soups, chowders… suitable for all cylindrical containers (diameters greater than 18 cm). Semi-professional mill X3, equipped with 3 grills: 1.5 mm – 2.5 mm – 4 mm. Made in France.
Home / Products /
QAR 1,060.50
We are here to support you
Get it delivered in 48-72 hours
7 days easy returns & refund
High output when preparing purées, compotes, soups, chowders… suitable for all cylindrical containers (diameters greater than 18 cm). Semi-professional mill X3, equipped with 3 grills: 1.5 mm – 2.5 mm – 4 mm. Made in France.
Data sheet
| Capacity | 1.5 kg/min |
|---|---|
| Certifications, Standards, Procedures | Food Contact |
| Diameter | 31 cm |
| Height | 25 cm |
| Environmental label | not applicable |
| Main strength 1 | Ideal for 10 to 20 dishes |
| Main strength 2 | Throughput: 1.5 kg / minute |
| Main material | stainless steel |
| Sales argument | Made in France |
| Weight | 1855 g |
| Grid diameter | 14 cm |
| Pricing Strategy | BEST |
Specific References
| EAN13 | 3325980000831 |
|---|