Description
Cutlery with handles featuring 2 black synthetic rivets to express the traditional character of your table.
Home / Products /
Cutlery with handles featuring 2 black synthetic rivets to express the traditional character of your table.
Data sheet
| Certifications, Standards, Procedures | Food Contact |
|---|---|
| Length | 20 cm |
| Environmental label | not applicable |
| Main strength 1 | Authentic accessible design |
| Main strength 2 | Large format cutlery. |
| Main color | black |
| Main material | stainless steel |
| Detail of main material | 18/0 |
| Terms of use | dishwasher safe |
| Weight | 48 g |
| Thickness | 2 mm |
| Finish | matt |
| Cast iron ? | Not wrought |
| Pricing Strategy | GOOD |
Specific References
| EAN13 | 8711155029793 |
|---|