Description
The Julep strainer is an accessory used mainly for cocktails and inks prepared in a mixing glass. It will allow you to filter all of your preparations.
Home / Products /
QAR 23.18
We are here to support you
Get it delivered in 48-72 hours
7 days easy returns & refund
The Julep strainer is an accessory used mainly for cocktails and inks prepared in a mixing glass. It will allow you to filter all of your preparations.
Data sheet
| Certifications, Standards, Procedures | Food Contact |
|---|---|
| Diameter | 7.1 cm |
| Height | 16 cm |
| Environmental label | not applicable |
| Main strength 1 | Perfect for filtering cocktails prepared in a mixing glass |
| Main strength 2 | 18/10 stainless steel |
| Main material | stainless steel |
| Detail of main material | 18/10 |
| Sales argument | Inox 18/10 |
| Weight | 54 g |
| Pricing Strategy | BEST |
Specific References
| EAN13 | 8099999000520 |
|---|