Description
18/10 stainless steel. Mirror finish. Forged 4 mm. The combination of generous handles and stems of great finesse alternate solid and slender with perfect mastery.
Home / Products /
QAR 160.65
We are here to support you
Get it delivered in 48-72 hours
7 days easy returns & refund
18/10 stainless steel. Mirror finish. Forged 4 mm. The combination of generous handles and stems of great finesse alternate solid and slender with perfect mastery.
Data sheet
| Certifications, Standards, Procedures | Food Contact |
|---|---|
| Length | 27.8 cm |
| Height | 8.5 cm |
| Breadth | 8.8 cm |
| Environmental label | not applicable |
| Main strength 1 | Solid product. |
| Main strength 2 | Comfortable to hold. |
| Main strength 3 | A design that goes easily. |
| Main color | silver |
| Main material | stainless steel |
| Detail of main material | 18/10 |
| Range | LAZZO |
| Sales argument | Customizable Inox 18/10 |
| Terms of use | dishwasher safe |
| Weight | 177 g |
| Thickness | 5 mm |
| Finish | high shine |
| Cast iron ? | Not wrought |
| Pricing Strategy | BEST |
Specific References
| EAN13 | 026102997871 |
|---|