Description
This classic range will give you complete satisfaction. Its appearance is perfect, thanks to high-quality polishing and good resistance to corrosion.
Home / Products /
QAR 12.40
We are here to support you
Get it delivered in 48-72 hours
7 days easy returns & refund
This classic range will give you complete satisfaction. Its appearance is perfect, thanks to high-quality polishing and good resistance to corrosion.
Data sheet
| Certifications, Standards, Procedures | Food Contact |
|---|---|
| Length | 21.2 cm |
| Environmental label | not applicable |
| Main strength 1 | Traditional design. |
| Main strength 2 | Suitable for everyday use. |
| Main material | stainless steel |
| Detail of main material | 13Cr |
| Range | ECOBAGUETTE |
| Sales argument | Customizable |
| Terms of use | dishwasher safe |
| Weight | 85 g |
| Length of knife | 11.3 cm |
| Finish | high-shine polish |
| Type of blade | micro-serrated |
| Cast iron ? | Wrought |
| Monobloc/ monoshell | monobloc |
| Pricing Strategy | BEST |
Specific References
| EAN13 | 5413521261068 |
|---|