Description
Galvanised ferrule. Guaranteed hygiene.
Home / Products /
Galvanised ferrule. Guaranteed hygiene.
Data sheet
| Certifications, Standards, Procedures | Food Contact |
|---|---|
| Length | 24 cm |
| Environmental label | not applicable |
| Main strength 1 | Product designed for patisserie |
| Main strength 2 | Good durability. |
| Main color | beige |
| Main material | plastic |
| Detail of main material | polypropylene (pp) |
| Secondary materials | natural silk |
| Terms of use | dishwasher safe |
| Weight | 42 g |
| Sleeve material | polypropylene (pp) |
| Ferrule | With ferrule |
| Width of brush | 4 cm |
| Length of hairs | 4 cm |
| Hair material | natural silk |
| Pricing Strategy | BEST |
Specific References
| EAN13 | 3166720402009 |
|---|