Description
Has its own cutting system. The airtight box ensures a secure and hygienic blade. PVC.
Home / Products /
QAR 29.42
We are here to support you
Get it delivered in 48-72 hours
7 days easy returns & refund
Has its own cutting system. The airtight box ensures a secure and hygienic blade. PVC.
Data sheet
| Certifications, Standards, Procedures | Food Contact |
|---|---|
| Length | 300 m |
| Breadth | 30 cm |
| Environmental label | not applicable |
| Main strength 1 | Quality food stretch wrap for professional catering. |
| Main strength 2 | Enables the wrapping, preserving and protection of your foods. |
| Main material | plastic |
| Detail of main material | polyvinyl chloride (pvc) |
| Weight | 903 g |
| Thickness | 8 microns |
| Pricing Strategy | BETTER |
Specific References
| EAN13 | 3660020026731 |
|---|
Need products quickly? We deliver in 24/48* hours! *Delivery in 48/72 hours to Corsica and Belgium. Other countries: contact us.