Description
Stainless steel housing, large handles. Non-adhesive reservoir, heat resistant. With keep-warm feature. Equipment: 1 dose-measure, 1 rice sppon and a ladle.
Home / Products /
QAR 2,110.50
We are here to support you
Get it delivered in 48-72 hours
7 days easy returns & refund
Stainless steel housing, large handles. Non-adhesive reservoir, heat resistant. With keep-warm feature. Equipment: 1 dose-measure, 1 rice sppon and a ladle.
Data sheet
| Capacity | 8 L |
|---|---|
| Certifications, Standards, Procedures | CE Food Contact |
| Depth | 48 cm |
| Length | 38.5 cm |
| Height | 34.5 cm |
| Environmental label | not applicable |
| Main strength 1 | Teflon braid spacer and burner protection. |
| Main strength 2 | Non-adhesive reservoir, heat resistant. |
| Main material | stainless steel |
| Model | A150513 |
| Power | 1950 W |
| Power supply | 230V |
| Type of cooking | electric |
| Weight | 10 kg |
| Drain tap ? | drain without valve |
| Pricing Strategy | BETTER |
Specific References
| EAN13 | 4015613405698 |
|---|