Description
With an airtight plastic stopper.
Home / Products /
QAR 31.21
We are here to support you
Get it delivered in 48-72 hours
7 days easy returns & refund
With an airtight plastic stopper.
Data sheet
| Level | 120 cl |
|---|---|
| Certifications, Standards, Procedures | Food Contact |
| Diameter | 9.5 cm |
| Height | 30 cm |
| Environmental label | not applicable |
| Main strength 1 | The bottle enables the optimal preservation of cold drinks (water, juice, fizzy drinks). |
| Main strength 2 | Vintage look. |
| Main color | transparent |
| Main material | glass |
| Range | OFFICINA 1825 |
| Percentage of biosourced and recycled | 30 |
| Sales argument | Eco Friendly |
| Terms of use | dishwasher safe |
| Weight | 665 g |
| Type of closure | airtight lemonade bottle top |
| Pricing Strategy | BETTER |
Specific References
| EAN13 | 8004360079081 |
|---|