Description
Opens round containers of all sizes (e.g. 5/1) by cutting the outside crimping. The edges are sharp, no risk of cutting, and it is possible to reuse the container cap to protect its contents.
Home / Products /
QAR 3,171.00 Original price was: QAR 3,171.00.QAR 2,283.12Current price is: QAR 2,283.12.
We are here to support you
Get it delivered in 48-72 hours
7 days easy returns & refund
Opens round containers of all sizes (e.g. 5/1) by cutting the outside crimping. The edges are sharp, no risk of cutting, and it is possible to reuse the container cap to protect its contents.
Data sheet
| Certifications, Standards, Procedures | Food Contact NF |
|---|---|
| Length | 28 cm |
| Height | 77.5 cm |
| Breadth | 12.2 cm |
| Environmental label | not applicable |
| Main strength 1 | No risk of cutting, |
| Main strength 2 | Easy to use. |
| Main strength 3 | Hygienic. |
| Main material | stainless steel |
| Range | OBSXV55 |
| Sales argument | Made in France |
| Weight | 5 kg |
| Head material | stainless steel |
| Length of base | 28 cm |
| Length of rod | 55 cm |
| Width of stand | 12.2 cm |
| Rod material | stainless steel |
| Type of base fixation | clamp |
| Pricing Strategy | BEST |
Specific References
| EAN13 | 3325980031972 |
|---|