Description
A new range of cocktail glasses, which is inspired by the influences of the 20s where a new architectural style appears. The frieze that circles the glass brings a vertable vintage touch, very popular at present.
Home / Products /
QAR 24.80
We are here to support you
Get it delivered in 48-72 hours
7 days easy returns & refund
A new range of cocktail glasses, which is inspired by the influences of the 20s where a new architectural style appears. The frieze that circles the glass brings a vertable vintage touch, very popular at present.
Data sheet
| Level | 23.5 cl |
|---|---|
| Certifications, Standards, Procedures | Food Contact |
| Diameter | 9.5 cm |
| Height | 15.5 cm |
| Environmental label | not applicable |
| Main strength 1 | Vintage and timeless design |
| Main strength 2 | Laser decor – indelible |
| Main strength 3 | Cleaning and shine of crystalline glass |
| Main color | transparent |
| Main material | glass |
| Range | NOVECENTO ART DECO |
| Percentage of biosourced and recycled | 30 |
| Sales argument | Eco Friendly |
| Terms of use | dishwasher safe |
| Weight | 150 g |
| Decor | oui |
| Pattern colour | white |
| Pattern | other |
| Pricing Strategy | BETTER |
Specific References
| EAN13 | 8004360093810 |
|---|